Fenomen niszowości

Zastanawiam się ostatnio… Czy nie jest tak, ze w środowisku informatycznym projekty niszowe są najlepiej przyjmowane?
Windows® przyjął się szeroko jako nowość – zastępnik DOS-a. Po kilku latach, czego efekt jest dzisiaj coraz bardziej odczuwalny, występuje szerokie zainteresowanie Linuksem. Tylko dlaczego? Czy z samego faktu luk bezpieczenstwa i stablinosci systemow z rodziny Windows® ?
Oczywiscie, ze tak. Ale zanim ponownie udzielimy sobie tej odpowiedzi, zastanówmy sie nad innymi przykladami, ukazującymi ze to co powszechne jest złe. Czy gatunek ludzki ma tak bardzo zakorzenione w sobie zachowania stadne, ze bez pomyslunku idzie za ciosem tak jak reszta spoleczenstwa w jakim zyje?
1. onet.pl – “x ma tyle wspolnego z y co ja z onetem”. Onet jest powszechnie uznawany za cos malo profesjonalnego, wręcz głupawego, chocby z racji uzytkownikow komentujacych newsy portalu (patrz JoeMonster‘owy dział Onetowcy). Czy Onet jest naprawde taki zly, a zainteresowanie Wirtualną Polską wynika z jej poziomu i jakosci?
2. Gadu-gadu – Czy tez jest tak złe, ze nalezy bezapelacyjnie przerzucic sie na Jabbera czy Tlena? Rozumiem, bo sam pisałem juz o tym, ze na gg zdarzaja sie ludzie nader uciążliwi i “mł0DoCiAn1 KlIkAjACy =] ” czesto nazywani dzis dziecmi neostrady. Ale w czym Tlen jest lepszy od gg?
3. Mandriva – juz wewnątrz samego Linuksa. Czy Mandriva, dystrybujca okrzyknięta idealną dla początkujących jest zła? Czy tak częste towarzyszenie słowa początkujący nazwie dysrybucji nie wywołuje poczucia napiętnowania u uzytkowników za fakt bycia laikiem w środowisku Starych pingwiniarzy?
Czy te 3 proste, zeby nie powiedziec najprostsze przykłady nie świadczą o pewnej zależności jaka występuje w wymienionym na samym początku środowisku informatyków? Jaka jest tego przyczyna? Dlaczego zmienilismy paremię “Małe jest piękne” na “Duże jest brzydkie” czy wręcz “Powszechne jest Złe”?
Nie jestem zwolennikiem Windows, Gadu-Gadu czy Mandrivy. Zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego okazujemy (i ja sam się tego częstokroć dopuszczam) tak powszechny brak zaufania największym, najpopularniejszym projektom?

Leave a Reply