GoogleTalk obsługuje wiadomości offline.

Google TalkNareszcie. GoogleTalk ewoluuje i dostrzega potrzeby swoich użytkowników. Najpierw otworzył się na s2s, teraz przetrzymuje wiadomości off-line.

IGoogle Talk - offline messages bardzo słusznie bo GoogleTalk staje się coraz popularniejszy. przykładem moze byc projekt polonizacji GoogleTalk, autorstwa miśkaf. Ilu jest w Polsce użytkowników GoogleTalk? Nie wiem. Z pewnością bardzo przydatne jest wbudowanie GTalka w interfejs Gmail (sam z niego często korzystam), co przysparza mu większej ich ilości.
GoogleTalk zyskuje jednak na popularności, co wyraźnie ilustruje wykres GoogleTrends:
Google Trends
gtalk     jabber
Chwila wprowadzenia GTalk na rynek zaowocowała znacznym wzrostem zainteresowania potencjalnych użytkowników Jabberem i protokołem XMPP (choć tym drugim w znacznie mniejszym stopniu.
Całość zabiegów Google w zakresie rozwoju GoogleTalk chciałoby się nazwać zbliżaniem się do standardu XMPP. Jednak Google wprowadza do swojego produktu funkcje, które w standardzie nie są uwzględnione, jak rozszerzenie user-info, notyfikacja o nowej poczcie czy jeszcze inne.

Obsługa wiadomości offline była jednak jedną z bardzo ważnych i często poruszanych braków programu.
Od dziś jednak wiadomości możemy zarówno wysyłać do osób niedostępnych, ale również je otrzymywać, w postaci wiadomości e-mail z zapisanym monologiem użytkownika:
Google Talk - offline messages

P.S.
Inout podał przed chwilą na swoim blogu, właśnie taką wiadomość.

UPDATE: Właśnie pojawiło się oficjalne ogłoszenie na blogu GoogleTalk.
UPDATE2: Piotr Konieczny również napisał.
[tags]google, googletalk, IM[/tags]

6 Comments

ludwik November 2, 2006 Reply

Póki co to ja swojego konnekta nie mam zamiaru na nic innego zamienić. Nawet na produkt google. o ile wiem, a moge sie mylić, to gtalk nie obsługuje gadu-gadu, prawda? to po co mi dwa osobne komunikatory: do gg oraz do jabbera? ja wole mieć wszystko w jednym (patrz http://www.konnekt.info)

Damian Milczarek November 2, 2006 Reply

Ludwik -> Obsługuje i to całkiem sprawnie, ale że tak powiem “tylnymi drzwiami”. 🙂

jellonek November 3, 2006 Reply

ludwik – chyba nie bardzo kojarzysz o czym ten post byl…
google talk to 2 sprawy – serwer googlowy, oraz program kliencki uruchamialny nadal wylacznie pod windowsem.
ten post byl o serwerze i poszerzeniu jego funkcjonalnosci.

serwer – jest dosc zgodny ze specyfikacja jabber-a, tak wiec przy uzyciu bramki do gg spokojnie z padu-padu mozna uzywac. jako klienta – mozesz uzywac do niego zdaje sie rowniez “twojego” konnekta…

klient – to inna bajka… ale uzywajac tego klienta tez mozna miec kontakt zarowno z innymi uzytkownikami jabbera jak i gg – tylko trzeba sie nieco wysilic i poszukac informacji n.t. jak to osiagnac…

Hadret November 7, 2006 Reply

Przecież Konnekt obsługuje nie tylko transporty, ale i protokoły. Możesz sobie Gtalka zwyczajnie podpiąć pod Konnekta, nie tracąc możliwości rozmowy z użytkownikami GG bo są to dwa różne protokoły, całkowicie od siebie niezależne. Ja tak mam w Gaimie (Ubuntu) (:

Ludwik C. Siadlak November 7, 2006 Reply

To prawda, ale nie trzeba używać klienta z wbudowana obsługą gadu-gadu, żeby z tą siecią się połączyć.
utrzymuje swoje konto jabbera (ludwikc.net//ludwikc) na serwerach dreamhostu. mam tam transporty aim,yim,icq oraz msn. O GG prawdopodobnie nikt tam nie słyszał, wiec używam jednego z publicznych transportów (nlog.org, jabber.aster.pl, czy inne). Polecam spróbować.

Hadret November 12, 2006 Reply

Mam niemiłe wspomnienia z transportami gdyż dość długo korzystałem z chrome.pl. Muszę przerzucić się na jakiś inny serwer albo po prostu zostać wyłącznie przy Gtalk’u (:

Leave a Reply