Dreamhost downtime | lifehacked

Dreamhost. Przez wielu nazywana najlepszą firmą hostingową świata. Wielu również zarzuca im częste downtime’y. Ja sam takiego doświadczyłem w jakiś miesiąc po podpisaniu umowy, dziś zdarzył się drugi. Ale chwileczkę! Jak się ma kilkaset serwerów (teraz ok. 400 jeśli dobrze pamiętam), a któryś z nich padnie na godzinę w tygodniu, to rzeczywiście rocznie mamy 52 godziny bez dostępu do usług. Ale przy 400 serwerach – jaka jest szansa na to, że padnie akurat nasz? Przy założeniu, że każdy musiałby paść, to rocznie będziemy musieli przeżyć (o zgrozo!) 13 minut bez serwera (link).
Dzisiaj, w związku z awarią zasilania w datacenter w którym stoją główne routery – padło zasilanie – pierwszy raz awaria dotknęła wszystkich. Rzeczywiście: 10przykazań, mój blog, patrys, zar czy piko – wszyscy ucierpieliśmy. Ale śledząc dreamhoststatus.com dopatrzyłem się jednego bardzo sensownego komentarza, który dla mnie zakrawa o lifehacking:

Kevin wrote:
[…] Everyone thinks their site is vital. I get two million hits a month and I don’t have my knickers in a knot over this outage. Relax… get some fresh air… play with the dog… Sitting here, wringing your hands and whining about the ten bucks a month you’re paying isn’t helping anyone. […]

Ja tak zrobiłem. Dotleniłem się podczas spaceru z psem po parku. Thanks Kevin!
Teraz dreamhost znowu działa i mogę go dalej polecać znajomym.

[tags]dreamhost, hosting, lifehacks[/tags]

4 Comments

chłopczyk February 26, 2007 Reply

Na każdą awarię dobry jest browar czy to w barze, czy to na korytarzu w akademiku 😉

Łukasz Więcek February 26, 2007 Reply

A ja się do DH zraziłem potwornie. I to nie chodzi o częste pady (na mnie trafiało tak średnio raz na tydzień), albo problemy z połączeniem z SQL. Najbardziej mnie na DH dobijał marny (delikatnie powiedziane) transfer. W porównaniu do Site5.com DH ma o wiele słabsze łącza (w przeliczeniu na liczbę userów).

Ludwik C. Siadlak February 27, 2007 Reply

@Łukasz:
No widzisz – ile kont tyle opinii 🙂 Ja jak dotąd zaliczyłem dwa pady (ten w lipcu i przedwczorajszy) a i z połączeniami do SQL’a nie miałem nigdy problemów (raz miałem dostęp do jakiejs obcej bazy, ale po F5 wsystko zniknęło 🙂 ).

a o Site5 nie mam zdania bo nie miałem tam konta, ale od kogoś-coś-kiedyś-gdzieś słyszałem i nie były to same superlatywy 🙂

SoR March 4, 2007 Reply

Aż dziwne, że taka wielka firma hostingowa nie potrafi zabezpieczyć swojego Data Center przed awariami zasilania. Dla zapewnienia reduntantności (ale trudne słowo) są odpowiednie protokoły (vrrd o ile pamiętam). Generalnie wszystko da się przed “standardowymi” awariami zabezpieczyć, ale niestety to wymaga odpowiednio dużych kosztów.

Leave a Reply