January 5

Chirurgiczna amputacja toksycznych członków

1  comments

Ten tekst ma dwojakie podłoże. Po pierwsze jest kontynuacją wczorajszego tekstu o zakładaniu filtrów na wiadomości polityczne. Po drugie zaś, jest praktyczną implementacją systematycznego publikowania treści, o którym pisałem na początku roku. 3/4 tego tekstu napisałem w sierpniu 2015, po czym odłożyłem na półkę. Na szczęście Evernote nie zapomina i mogę podzielić się z Tobą ówczesnymi, acz nadal aktualnymi przemyśleniami.


Nie dalej jak wczoraj, podczas rodzinnego śniadania u Ani, w tle włączony był telewizor nadający audycję jednej z telewizji – jak to przy śniadaniu – śniadaniowych. Lewym uchem usłyszałem wypowiedź eksperta, który wypowiadał się o wampirach energetycznych i tym, że warto je eliminować ze swojego otoczenia.

Oczywiście, że warto. Tylko jak rozpoznać wampira energetycznego? Kto odpowiada za definiowanie granicy między komarem, pijawką a wampirem?

Ty. Tylko Ty.

Empatia

Pro forma, pozwolę sobie przytoczyć definicję podręcznikową, którą poznaje każdy student dźwigający Psychologię Akademicką Jana Strelaua, jeszcze zanim zacznie się zagłębiać w teorie Piageta czy Mahler:

Empatia to wyobrażeniowe przeniesienie siebie w świat innej osoby – “myślenie, czucie i działanie jak ona” (Allport 1937)

Dla mnie jednak, empatia otaczających mnie ludzi to bardzo ważny element każdej relacji. Tę empatię można wyrażać na różne sposoby. Jednym z nich jest współczucie czy współcierpienie ale także wspólna radość. Słowem – podjęcie próby spotkania się na podobnej płaszczyźnie na której ja przeżywam daną sytuację, emocję, bądź czas w życiu. Jeśli ktoś wyraźnie ma w nosie to co się u mnie dzieje i spotyka się ze mną tylko i wyłącznie dla odniesienia własnych korzyści, to to jest żółte światło.

Pamiętam jak dziś, kiedy pierwszy raz to żółte światło się włączyło. Miałem kolegę/znajomego, który oprócz tego, że jest bardzo sympatycznym człowiekiem, uwielbiał opowiadać o sobie. Egocentryzm w esencji. Wielokrotnie rozmawialiśmy ze względu na odległość czy to przez telefon, czy przez Skype’a. Kiedyś miała miejsce taka rozmowa:

– Cześć Ludwik! Strasznie dawno nie rozmawialiśmy! Dzwonię, żeby zapytać co u Ciebie słychać, bo u mnie…

I tu nastąpiła ponad 50-minutowa (słownie: pięćdziesięciominutowa) relacja z tego, co ostatnio wydarzyło się w życiu mojego rozmówcy.
Po czym, uwaga, padły słowa:

– OK, słuchaj, muszę kończyć, fajnie było Cię słyszeć, musimy częściej się zdzwaniać, trzymaj się!

Na to „słyszeć” składał się oczywiście tylko ekstrakt z mojego aktywnego słuchania, czyli wtrącane „mhm”, „aha”, „tak?”, „ooo, naprawdę?”. Taki ekstrakt nazywam słuchaniem agresywnympisałem o tym kiedyś dla magazynu Coaching.

50 minut mojego życia, które zostało wykorzystane przez drugiego człowieka, który chciał się wygadać. Podzielić swoją radością, ale też wylać z siebie czarę goryczy na kogoś, kto zawsze uważnie słucha.

Relacja

I nie zrozum mnie źle – nie chodzi o to, że każda relacja ma charakter transakcyjny i suma zysków i strat musi się bilansować po obu stronach. Chodzi o to, aby relacja przynosiła wartość. Czasem jest tak, że jesteś przyjacielem od wypłakiwania się. I jeśli jest Ci z tym dobrze – super. Ale do tego potrzebna jest obopólna zgoda na taki czy inny rodzaj relacji, w przeciwieństwie do korzystania z czyichś zasobów wedle własnego uznania.

Bez zainteresowania drugą stroną. Egoistycznie. Bez empatii.

Chirurg czy dyplomata?

W związku z powyższym, poszerzając projekt NOPE, moje filtry w tym roku będę sukcesywnie amputował rodzaju komunikację nie tylko na platformach online, ale również w naturalnych, analogowych rozmowach.

Oczywiście, tytułowa chirurgiczna amputacja jest dość drastycznym i ostrym cięciem, które trzeba zastosować umiejętnie. W niektórych relacjach można sobie pozwolić na taką otwartość. W innych trzeba zachować się bardziej dyplomatycznie. A jak mówi popularna definicja – “dyplomata to człowiek, który powie Ci spier***j w taki sposób, że poczujesz ekscytację na myśl o zbliżającej się podróży“.


Tags

czas, doskonalenie, jakość życia, koncepcje, rozwiązania


You may also like

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Zapiski Rodzicielskie

Zapiski Rodzicielskie
  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Use this Bottom Section to Promote Your Offer

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim 

    >