NWSK czy quasi-phishing?

Search Engine PhishingNa blogu Google Polska pojawił się ostatnio wpis o Narzędziu Wstawiania Słów Kluczowych. W telegraficznym skrócie, rzecz polega na wstawianiu w szablon reklamy poszukiwanego przez użytkownika słowa: Telefony $marka_model – u nas najtaniej! – gdzie $marka_model do rzecz jasna zmienna w którą wrzucany jest string wyszukiwania. Search Engine Phishing
To narzędzie wykorzystała, znana nam wszystkim, firma Microsoft do promocji swoich rozwiazań serwerowych. Jak widać na załączonych obrazkach, podczas wyszukiwania informacji o różnych dystrybucjach Linuksa, w linkach sponsorowanych pojawiają się reklamy prowadzące do witryny Microsoftu, niezależnie od tego jakiej dystrybucji poszukiwaliśmy.
Co więcej, treść reklam jest routowana (na przykładzie zapytania “Arch Linux“):

  • Search Engine Phishing 1
  • Search Engine Phishing 2
  • Search Engine Phishing 3
  • Search Engine Phishing 4
  • Search Engine Phishing 5

Rozumiem chęć dotarcia do szerokiej rzeszy odbiorców (klientów), ale takie zagrywki zakrawają o quasi-phishing. Oczywiście, nikt nie wykrada tutaj żadnych tajnych informacji, ale jak uzyskać obiektywne informacje ze stron komercyjnie zorientowanej konkurencji? AdSense dość skutecznie docierało z reklamami do potencjalnych odbiorców. Sądzę, że teraz, po wprowadzeniu tego “usprawnienia”, będzie gorzej. A szkoda.

[tags]microsoft, phishing, google, linux, seo[/tags]

6 Comments

Artur Jaworski November 13, 2007 Reply

Hej,
A jest jakiś sposób, żeby bronić sie przed takim zachowaniem ?
Cos jak ad-block na reklamy w stronach ?

pozdrawiam, Artur

Ludwik C. Siadlak November 13, 2007 Reply

Artur,

Linki sponsorowane po prawej stronie wyników wyszukiwania są domyślnie blokowane przez AdBlock’a. Te nad nimi jednak nie. Jedyną skuteczną formą obrony jest świadoma analiza treści zawartych na stronach 🙂

Pozdrawiam serdecznie
Ludwik

Artur Jaworski November 13, 2007 Reply

Ludwik,
A jeżeli pokusiłbyś się o spekulacje, to jak oceniasz szanse że pojawi się narzędzie likwidujące to co sponsorowane a znajdujące nad wynikami wyszukiwania ?
pozdrawiam, Artur

Marcin Biernacki March 29, 2008 Reply

Ja akurat też szukałem Arch Linux’a gdy to zobaczyłem 😉

dos March 30, 2008 Reply

To jednak nie działa do końca tak jak opisałeś: “lol linux” nie zwraca już takich wyników, “puppy linux” również. Widocznie M$ podał słowa kluczowe “mandriva linux, suse linux, red hat linux, arch linux” itp.

Leave a Reply