April 3

O czym świadczy intonacja?

Mój Tato jest dyrygentem. Jednym z czołowych na polskiej scenie, a to dlatego, że szalenie wymagającym. Ostatnio słuchałem jego relacji z jednej z prób jego chóru, gdzie mówił o intonacji.

Wikipedia w ten sposób opisuje ten termin:

Intonacja – to przy użyciu określeń “czyste” lub “nieczyste” subiektywne sprecyzowanie dokładności wykonania właściwej, zapisanej w utworze muzycznym wysokości danego dźwięku. Pojęcie “intonacji” stosuje się w tym wypadku do wykonania muzyki głosem lub przez instrumenty smyczkowe i dęte.

Podczas tej wspomnianej próby, mimo swojego perfekcjonizmu w wykonywaniu muzyki – którego wymaga również od swoich śpiewaków – zarzucił im… brak koncentracji. Zaśpiewali Pater Noster Verdiego niemal doskonale. Ale dla mojego Taty to niemal przekreśla wszystko.

Nieskoncentrowani? Jak można zarzucić brak koncentracji komuś, kto daje z siebie wszytko, ma wyłączony telefon, stoi wyprostowany przed pulpitem i tylko jedną stronę nut przed sobą?

Otóż można. I wszystko sprowadza się do jednego zdania, które padło tuż po tym zarzucie:

Nie mówcie mi, że jesteście skoncentrowani. To intonacja świadczy o tym, że nie jesteście. Intonacja. Nic więcej.
Kiedy się skoncentrujecie, problem z intonacją zniknie. Kiedy nic was nie będzie rozpraszać, będziecie śpiewać czysto.

Można pracować ciężko. Tak ciężko jak to tylko możliwe, a czasem wręcz ponad ludzkie siły. Ale i tak, jak ciężko byśmy nie pracowali, to liczą się tylko efekty. “Dobrymi chęciami…” i tak dalej.

Zastanawiam się czasem, przyłapując się na robieniu rzeczy zbędnych, czy to czym w danym momencie się zajmuję nie jest właśnie taką myślą, która burzy moją koncentrację w dążeniu do intonacji doskonałej?

Tylko… czy wiesz co dokładnie jest Twoją intonacją?


Tags

efekty, jakość życia, koncentracja, koncepcje, motywacja, rezultat, rozwiązania, rozwój, silna wola, sukces, wytrzymałość, zmęczenie


You may also like

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Zapiski Rodzicielskie

Zapiski Rodzicielskie
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Use this Bottom Section to Promote Your Offer

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim 

>