April 14

Latte macchiato, espresso i cappuccino

Ostatnio byłem świadkiem dość ciekawej reakcji mojego organizmu – spędzając kilka dni w górach postanowiłem wejść do dobrej kawiarni (z akcentem na etymologii nazwy – miejsca gdzie pija się różne rodzaje kaw, a nie cukierenki czy ciastkarni) i zamówiłem dość ciekawie wyglądającą latte macchiato z cynamonem.

Była rzeczywiście dobra – tym bardziej, że nie piłem kawy od ponad roku – niemniej “ciekawość” tego zdarzenia dała się zaobserwować dopiero późnym popołudniem – 3-4 godziny po wizycie w kawiarni.

O ile dzięki wczesnemu wstawaniu i zdrowej diecie jestem na codzień pełen energii i pozytywnego podejścia  – popołudnie przywitało mnie zmęczeniem, lekkim bólem głowy, ogólnym wypluciem i intelektualnym “whatever“.

Czy kawa mogła spowodować taką reakcję?

Dyskutowaliśmy już ten temat z Arturem Jaworskim na jego blogu (wygląda na to, że nie piję kawy już trochę dłużej niż rok 🙂 post jest datowany na grudzień 2007). Kawa może rzeczywiście działać pobudzająco, jednak takie działanie utrzymuje się relatywnie dość krótko – o wiele krócej niż pozostaje w organizmie zanim zostanie wypłukana. A przez cały ten czas wypłukuje inne składniki – jak magnez i potas, których brak powoduje np. skurcze mięśni.

Na zmęczenie odpowiadamy filiżanką kawy. Kiedy minie okres przydatności kofeiny jaką sobie zaaplikowaliśmy – serwujemy kolejną dawkę. I tak w kółko – pod koniec dnia nadal jesteśmy zmęczeni, a ilość bezużytecznej (z punktu widzenia właściwości energetycznych) kofeiny jest porządnie spotęgowana.

Nie są to teoretyczne rozważania czy badania akademickie, bo sam pijałem kiedyś 7-8 kubków kawy dziennie (a często też nocnie 🙂 – zanim zacząłem wstawać o świcie ).

Wikipedia ma całkiem sporą kolekcję artykułów o kawie – polecam lekturę i może… (ty)dzień bez kawy?


Tags

jakość życia, motywacja, rozwój, zdrowie, zmęczenie


You may also like

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Zapiski Rodzicielskie

Zapiski Rodzicielskie
 • @Bartłomej Dymecki & @Mateusz Drożdżyński
  No proszę, dwa drafty na kolejne posty jakie mam w przygotowaniu to właśnie tematy Mate i Power Naps! Zbieg okoliczności? 😉

  @Mateusz Drożdżyński
  Nie wiedziałem, że 2minuty.pl to Twój serwis – super, że go wznowiłeś!

  Pozdrawiam serdecznie
  Ludwik

 • Masz rację. Powoli myślę o tym, jak tu się odzwyczaić… Przestawiam się na zieloną herbatę i czasami yerba mate, ale z tego co na razie widzę, to jeszcze długa droga przede mną 🙂

 • Ja piję Nescafe 3in1, żeby dodać sobie trochę energii i stosuję właśnie caffeine nap i nie odczuwam skutków złego wstawania rano. Wstaje często zmęczony, bo niestety chodzę późno spać i wcześnie rano muszę wcześnie wstać. Mam zamiar przeżucić się teraz i spróbować jak smakuje Yerba Mate 😉

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Use this Bottom Section to Promote Your Offer

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim 

  >