January 19

2 comments

Ochrona swojej prywatności: to możliwe!

Przedwczoraj opisywałem genialnie prostą metodę kradzieży danych osobowych, dzięki funkcji autouzupełniania w Google Chrome. (Temat podchwycił również Forbes)

Napisałem tam też, że jest to pierwszy z tekstów otwierających serię o bezpieczeństwie IT. Nie będzie to jednak seria wysoce techniczna (w braży powiedzielibyśmy niskopoziomowa). Seria Prywatność w Sieci jest skierowana do tych Czytelników, którym zleży na tym, by w krótkim czasie i niewielkim kosztem zrozumieć oraz zastosować podstawowe mechanizmy bezpieczeństwa. Takie, które nie wymagają wiedzy technicznej i nie zmuszają do zaprzestania codziennych aktywności.

Seria z pewnością będzie się rozwijać, na początku jednak chcę podzielić się z Tobą 3 narzędziami/usługami, z jakich korzystam na co dzień.  Sposób w jaki są skonstruowane gwarantuje, że moje rozmowy czy smsy nie mogą być podsłuchiwane, a aktywności internetowe podglądane przez osoby trzecie. Generalnie chodzi o to, aby czuć się swobodnie, wolno i bezpicznie. Bez obaw korzystać z dobrodziejstw Internetu.

Każde z tych narzędzi opiszę w osobnych tekstach, wyważając odpowiedni balans pomiędzy czytelnością przekazu, a merytorycznymi podstawami architektury, która – jak ustaliliśmy – gwarantuje nam bezpieczeństwo komunikacji. Ten tekst jest zatem li-tylko zajawką publikacji, które dotrą do Ciebie w najbliższych dniach. Aby tak się stało – nie zapomnij zapisać się na listę używając trzeciego, ostatniego formularza na tej stronie.

Przechodząc zatem do clou:

 1. Signal
  Signal jest aplikacją, która zastępuje mi Messengera, Whatsappa, SMSy i Skype. Szyfruje wiadomości i połączenia w sposób, który jest nie-do-złamania. Korzysta z mechanizmów, które rekomendują topowi specjaliści od bezpieczeństwa (Kiedyś takim człowym zawodnikiem był Kevin Mitnick, dziś popularnością przebija go Edward Snowden)
 2. NordVPN
  NordVPN jest jednym z wielu dostawców wirtualnych sieci prywatnych, których zadaniem jest szyfrowanie Twoich połączeń.
  [alert type=”info”]W dniu publikacji tego tekstu trwa promocja, dzięki której za cenę 6 miesięcy usługi otrzymujesz 2 lata pełnej ochrony. Skorzystałbym gdyby… mój abonament nie był opłacony już do końca 2018 roku 🙂 Jeśli chcesz skorzystać z tej promocji kliknij tutaj i użyj tego kodu podczas wyboru płatności 2-letniej: 2YDeal2017 – otrzymasz zniżkę 72%[/alert]
 3. KeePass
  KeePass nie jest narzędziem do komunikacji, ale ma wiele wspólnego z bezpieczeństwem. Jest to skarbiec wszystkich Twoich haseł (i np. skanów najważniejszych dokumentów, jak paszport czy dowód osobisty), dzięki któremu możesz spać spokojnie nawet, jeśli z jakiegoś serwisu, z którego korzystasz ktoś wykradnie dane. Dlaczego? Bo dzięki KeePassowi żadne z Twoich haseł nie będzie się powtarzać i nie będzie ich znał nikt. Nawet Ty.

To na początek. Reszta przyjdzie z czasem, kiedy zobaczymy jak seria Prywatność w Sieci przypadnie do gustu Tobie i pozostałym Czytelnikom tego bloga 🙂


Tags

bezpieczeństwo, technologie


You may also like

Zapiski Rodzicielskie
 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Direct Your Visitors to a Clear Action at the Bottom of the Page

  >