Tematyką tego blogu z założenia jest rozwój osobisty. Dzisiejsze uczelnie wyższe, szczególnie w tej części Europy nieszczególnie wspierają tą dziedzinę. Co więcej, dość często zdarza się, że tylko bardzo mała część wykształcenia akademickiego daje się wykorzystać w praktyce zawodowe (pewna znajoma skończyła studia z tytułem magistra na kierunku Zarządzanie Projektami – trudno wyjść z “podziwu”, że po 5 latach tak specjalistycznych, zdawałoby się, studiów nie słyszała pojęć Prince2, PMI, PMBOK nie wspominając już o metodologiach agile czy scrum).
Niemniej, bardziej nowoczesne uczelnie starają się wyjść na przeciw oczekiwaniom rynku. Pierwszą z nich był Massachusetts Institute of Technology ze swoim programem MIT OpenCourseWare. W ślad za nim poszły inne uniwersytety, jak Yale czy Harvard. Ostatnio powstał jednak projekt, który zrzesza wszystkie uniwersytety Ivy League promujące wolny dostęp do wiedzy. Projekt został nazwany Academic Earth.
Fragment FAQ projektu n/t idei i dostępnych materiałów:
What is Academic Earth?
Academic Earth is an organization founded with the goal of giving everyone on earth access to a world-class education.
How many videos are available on Academic Earth?
As of this writing, there are over fifteen hundred videos from MIT, Stanford, Berkeley, Harvard, Princeton, and Yale. We are adding more every day. Some of these are grouped into courses, which each contain anywhere from 4 to 50 lectures.
Lista poruszanych tematów jest dość kompleksowa: od astronomii przez IT i przedsiębiorczość a na psychologii i prawie kończąc.
Pozostaje zatem tylko pogratulować twórcom nowoczesnego podejścia do nauki, udać się na kilka wirtualnych wykładów i nieśmiało zapytać rektorów polskich politechnik, akademii i uniwersytetów – czy będzie nam dane zobaczyć takie projekty współtworzone przez nasze rodzime uczelnie?
3 comments
Witam,
Jeżeli chodzi o rodzime podwórko to powstał międzyuczelniany projekt
wazniak.mimuw.edu.pl. Przyznam, że materiały są naprawdę przyzwoite, zdarzało mi się już kilka razy z nich korzystać 🙂 Wadą natomiast jest to, że projekt dotyczy jedynie kierunku Informatyka.
Pozdrawiam,
W Polsce kojarzę jedynie to: http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Strona_główna
@Bartek, @dmazuruk
To ciekawy projekt, jednak mimo, że dość agresywnie wystartował kiedy w 2006 roku został zatwierdzony przez MEN, to w miarę szybko “uszło z niego powietrze”. Tak to już niestety u nas bywa, że najpierw załatwia się wszystkie formalności i dotacje, a kiedy już się pojawią – brakuje zapału do faktycznej pracy.
Pozdrawiam serdecznie
Ludwik