TweetupPL 2015 [relacja live + podsumowanie]


5 września 2015 odbyła się w Warszawie 3 edycja ogólnopolskiej konferencji #TweetupPL.

Tu po prawej jest stream live z mojego Twittera. →

Poniżej subiektywne podsumowanie poszczególnych sesji – oprócz samej ich wartości merytorycznej, z kronikarskiego obowiązku i uprawianego zawodu komentuję jakość przekazu, która była bardzo zróżnicowana.

1. Facebook krul. Tyle, że nie.

Aleksandra Mokwa (@panitrawa) o aktywnościach miasta Gdańsk i o tym dlaczego Facebook nie zawsze jest właściwym nośnikiem do komunikowania się ze społecznością. O tym, że warto wybrać takie medium, na którym jest potrzebny nam target. Rzecz dość oczywista, ale dzięki przykładom podawanym przez Aleksandrę dobitnie ilustrująca pewne błędy popełniane przez marki.

Atmosferę całej konferencji – w dużej mierze dzięki bardzo skutecznie zapełniającemu przerwy Maćkowi Adamczykowi – nazwałbym co najmniej bardzo luźną.

Nie wiem natomiast dokładnie dlaczego, ale odniosłem wrażenie, że  Aleksandra wygenerowała we mnie poczucie “ja ogarniam, jestem master fantaster, a Wy się nie znacie”. Może to kwestia wczesnych godzin porannych.

2. Jak zmierzyć potencjał małych społeczności?

Mikołaj Winkiel (@HexPL) poprowadził sesję pokazującą przykłady efektywnego monitorowania sieci, razem z przykładami durnot jakie robią ludzie w społecznościówkach. Niektóre były mega, a sam ten przymiotnik padł z ust Mikołaja kilkanaście (-dziesiąt?  🙂 ) razy. Trzeba popracować nad umiejętnościami prezentacyjnymi, bo merytorycznie bardzo ciekawie.

3. Fryzjer w Nowym Jorku, wschód słońca w Hongkongu. Jak Periscope może zmienić social media?

Paweł Opydo (@popydo) miał opowiedzieć o Periscope. Opowiedział. Periscope jest i jest fajny. Doświadczenie i lekkość wypowiedzi pozwoliła Pawłowi poprowadzić ciekawą sesję – oczywiście streamowaną live na Periscope. Przydałoby się tylko więcej treści o angażowaniu użytkowników, ale na szczęście Jacek Kotarbiński uzupełnił ten brak na ostatniej sesji.

4. Klapki na oczach

Zdecydowanie najbardziej profesjonalna i zawodowo przygotowana sesja na całej konferencji. Bardzo ciekawa i merytorycznie spójna, jednak w tym przypadku – trochę zbyt poważna. Artur Jabłoński (@ArturJablonski) podszedł do tematu akademicko, powołując się na nazwiska badaczy i ośrodki, w których swoje badania przeprowadzali. Psychologiczne ujęcie perspektywy odbioru treści, które konsumujemy jest ważne i zasługuje na więcej uwagi niż to, co zaoferowała tweetująca przez cały czas publiczność.

5. Real-Time-Tweeting, czyli jak umiejętnie czerpać z otaczającej rzeczywistości

Gruby Benek in da house, czyli Dagmara Pakulska (@dagmarapakulska) o tym dlaczego w mediach społecznościowych trzeba reagować natychmiast, albo wcale. Super sesja, z polotem, którego nie zaburzyło nawet wielokrotne powoływanie się na “zwyrolski humor” i “zwyroli z pierwszego rzędu”.

UPDATE: Prezentacja Dagmary na Slideshare.

6. #AnyTwitterCulture – różnice kulturowe a komunikacja na Twitterze

W agendzie Tweetupu widniały dwa nazwiska: Arek Radwan (@ArekRadwan, z dorobkiem 4 tweetów od 2013 roku) i Norbert Boroń (@NorbertBoron, tu już lepiej, ponad 250) – obaj z  Większość sesji prowadził jednak Jacek Stryczyński (@JacekStr). Najsłabsza sesja, nie tylko ze względu na problemy techniczne, które prelegenci ciągle podkreślali (łącznie z zarzuceniem organizatorom braku znajomości astronomii). Prowadzenie sesji, kiedy prelegent nie występuje solo jest zadaniem trudnym i wymagającym przygotowania, a najlepiej przećwiczenia. Tutaj tego zdecydowanie brakowało, a cała* sesja sprowadziła się do zaprezentowania dorobku Lionbridge w różnych kulturach, które – uwaga – różnią się od siebie. Fanfary!

* – z kronikarskiej przyzwoitości przyznaję, że po pierwszej połowie, wyszedłem po kawę i dopiłem ją w towarzystwie uroczych dziewcząt z Coffeedesk, czego nie żałuję.

7. Insta-commerce czyli jak zarabiać na Instagramie.

Tej sesji najbardziej wyczekiwała Ania, dla której Instagram jest podstawowym narzędziem prezentowania prac wizażowych (OK, ostatnio faktycznie mocno zdominowanym przez Diabła).

Zuzanna Śleszyńska (@zuusle) pokazała jak w statystykach i praktyce prezentuje się Instagram jako platforma e-commerce. Zrobiła to płynnie i interesująco do tego stopnia, że Ania ukradkiem zaczęła robić notatki.

8. Snapchat, Periscope, Vine-opowieści z mchu i paproci czy nowy trend?

Jacek Kotarbiński (@Kotarbinski) pięknie ukoronował sesje wykładowe robiąc prelekcję, która była niczym innym jak michą mięsa – same praktyczne przykłady i codzienne case’y, w których zawsze można odnaleźć coś dla siebie.

Jacek zaczął swój wykład od słów “Jesteśmy w teatrze” i po raz kolejny udowodnił, że jest świetnym aktorem tego spektaklu. Co doskonale obrazuje poniższy przykład:

Po sesjach indywidualnych nastąpił panel dyskusyjny prowadzony przez Macieja Blatkiewicza (Wygrywam z Anoreksją, czyli @wza_bekon), w której udział wzięły:

  • wspomniana już Dagmara Pakulska,
  • Karolina Kosno z również już wspomnianego Coffeedesk.pl
  • Edie Maciejewska (@EdieMaciejewska) wspominana na tym blogu przy okazji tego wpisu
  • oraz Ewelina Szczęsna (@EvelSzczesna) – jeszcze nie wspominana, ale co się odwlecze… 🙂

Z panelu dyskusyjnego musieliśmy się niestety ewakuować, aby odhaczyć się na liście obecności spotkania rodzinnego, więc tutaj niestety nie będę mógł pokusić się o komentarz.

X. Sponsorzy

Super, że konferencja odbyła się w takim miejscu, jak StadionPGE Narodowy (@PGENarodowy).

#najlepszasiec

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ludwik C. Siadlak (@ludwikc)

Super, że Coffeedesk (CoffeeDeskPl) serwował pyszną kawę, choć o dziwo biała była lepsza od czarnej (sic!).

#to #jest #dobra #kawa #tweetupl #coffedesk #coffedeskpl #coffe #whitecoffee

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ania Rubińska (@aniarubinska)

Super, że to Koszulkowo (@koszulkowo_com) dostarczyło koszulki, które – jak to w Koszulkowie – są ekstra jakości.

#twitter @ludwikc #tweet #coach #coaching #blok #books #booking #trener #pisze #artykul #lovemylife #master

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ania Rubińska (@aniarubinska)

Szkoda, że na samym początku konferencji pojawiła się informacja od APC, że każdy Snapchatter, który będzie miał kłopoty z baterią w telefonie czy tablecie, będzie mógł się doładować, jeśli tylko otaguje swój wpis #APCnaRatunek. Niestety – zapytałem większość osób, które to zrobiły i pomoc do nikogo nie nadeszła.

Super, że T-mobile (@TmobilePL) pozwolił na miejscu zrobić stare, dobre, analogowe odbitki okołokonferencyjnych zdjęć:

We've gotta go deeper. #najlepszasiec #TweetupPL #hashtagprinter #inception #heheszki #vsco #vscogood

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ada Dubrawska (@rodzajowo)

 

Reasumując – mimo pewnych rozjazdów czasowych między przygotowaną agendą a praktyką – małżeństwu państwa Kotkowiczów (@LANcaster oraz @avdotiaPL) należą się mega (pozdrowienia dla Mikołaja) zwyrolskie (pozdrowienia dla Dagmary) ukłony i w ogóle chapeau bas za przygotowanie konferencji, na której wszyscy bardzo wyraźnie świetnie się bawili i wynieśli sporo nowej wiedzy. Momenty, które pozwalają na odwirtualnienie pewnych znajomości są zawsze świetnymi wydarzeniami, w których chętnie uczestniczę.

Krzysiek, Małgosia – dziękuję!

4 Comments

Artur Jabłoński September 7, 2015 Reply

Dzięki za miłe słowa. Tweetujących nie ma co łajać – to ich forma aktywnego słuchania. Sądząc po tweetach, pilnie słuchali, przynajmniej część 🙂

Mikołaj Winkiel September 7, 2015 Reply

Mega się cieszę że doceniasz merytorykę 🙂 Widać zdenerwowanie wzięło górę i nie zwracałem uwagi na to jak mówię – stąd to mega 🙂 z drugiej strony – ostatnio nadużywałem słowa fajnie – mega to kolejny etap

Piotr Stanek November 19, 2015 Reply

Ludwiku
Dziękuję za relację. Czy materiały z konferencji są dostępne i gdzie? 😉

Leave a Reply