May 6

0 comments

Jak zbudować ultra-szybki blog?

Dawno nie publikowałem na tym blogu treści pisanej – tak fizycznie, palcami na klawiaturze. Pora to zmienić.

Blog siadlak.com przeszedł gruntowny remont – szczególnie pod maską, bo od strony karoserii możesz zobaczyć tylko kosmetyczne zmiany i różnice.

Ten tekst ma na celu pokazanie z jakich narzędzi, rozwiązań i dostawców usług korzystałem, aby ten blog uruchamiał się na Twoim urządzeniu tak szybko, jak miałeś/miałaś okazję zobaczyć podczas otwierania tego tekstu.

A zatem do dzieła.

Założenia wstępne

1.  Poziom techniczny artykułu.

Zakładam, że ten tekst będą czytały osoby względnie techniczne – czyli nie będę rozkładał na czynniki pierwsze dlaczego klauzula @import w CSS będzie istotnie spowalniać szybkość Twojej platformy, ale wyjaśnię szczegółowo czym jest TTFB i dlaczego warto badać ten wskaźnik.

2. Język techniczny

Bezpośrednio z założenia nr 1 wynika założenie nr 2, czyli nie będę silił się na używanie – niejednokrotnie kuriozalnych – polskich tłumaczeń powszechnie rozumianych terminów. CSS to CSS, bez rozwijania do kaskadowych arkuszy stylów. A już na pewno nie będziemy bawić się w rozwijanie CDN do – jak podaje wikipedia “duży, rozproszony system dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu w Internecie.

Skróty, które będą się pojawiać po raz pierwszy, będą podkreślone – o tak. Oznacza to, że po najechaniu nań myszą, będziesz widzieć co dany skrót oznacza, a przez to będzie Ci łatwiej go sobie potem wygooglać.

3. Co dalej?

Jeśli po lekturze tego mini-przewodnika będziesz mieć jakieś pytania – zapraszam do sekcji komentarzy, od tego one są i jeśli nie ja, to pewnie inni Czytelnicy będą mogli pomóc Ci rozwiązać nurtujący Cię kłopot.

Jedziemy!


Po pierwsze: Hosting

Mamy obecnie dwa rodzaje usług na rynku hostingowym. Piewszą jest shared hosting, czyli taki, na który możesz wrzucić wszystko. WordPressa, Joomlę, Moodle, Magento, czy stronę w czystym HTML, napisaną w Notatniku.

Shared hosting

Mam taki hosting na Dreamhost – korzystam z ich usług od 12 lat i spisują się doskonale, zważywszy na stosunek jakości do ceny. Od lat hosting w Dreamhost kosztuje $120/rok. Można tę cenę obniżyć o $50, jeśli zarejestrujesz się z tego linka (nie ma za co, to standardowy program Dreamhost). W tym masz nielimitowaną przestrzeń dyskową, nielimitowany transfer, nielimitowaną ilość skrzynek pocztowych i nielimitowaną ilość domen, którą możesz podpiąć. A i darmową domenę w cenie Do tego, po rejstracji, masz 97 dni na rezygnację z usługi więc nie ma się czego obawiać. Zdążysz wszystko przetestować i sprawdzić jak śmiga.

W pewnym momencie stwierdziłem, że zamiast mieć wszystkie serwery w datacenters rozsianych po USA, może lepiej byłoby mieć coś, do czego można dostać się krótszą drogą. Wybór padł na Zenbox, z którego byłem (jak wszyscy) bardzo zadowolony na samym początku jego działania. Niestety, z czasem jego jakość zaczęła spadać…
i spadać… i spadać… Historię mojego rozwodu z zenbox.pl opiszę innym razem, jako case study obsługi klienta i powoływanie się na zapisy “małym druczkiem”, bo przecież “to że napisaliśmy nielimitowany, wcale nie oznacza, że nielimitowany!”, prawda? Ale to temat na inny post.

Problem w tym, że jak sobie o tym pomyślisz – jeden serwer (niezależnie od dostawcy), milion innych użytkowników, różne aplikacje, różne wymagania, różne rzeczy – to to nie jest optymalne środowisko pracy dla Twojej platformy, która ma być przecież ultra szybka.

Dlatego jest alternatywna opcja

Managed (WordPress) hosting

Są firmy, które specjalizują się w hostowaniu WordPressa. To mogą być konkretne, profilowane usługi w ramach popularnych dostawców – tak jak wymieniony wyżej Dreamhost, który markuje swoją usługę jako DreamPress (tu niestety nie mam dla Ciebie standardowej zniżki).

Są też firmy, które zajmują się wyłącznie tym i niczym więcej. Tak działa np. wp-engine czy pagely.

Oczywiście jako, że jest to usługa specjalistyczna, wszystko jest zarządzane i zoptymalizowane pod konkretne wymagania WordPressa, to nie dość, że jest mnóstwo limitów – jak ilość instancji WordPressa, przestrzeń dyskowa czy miesięczny transfer danych, to ceny takiego hostingu są odpowiednio wyższe. Dużo wyższe. I tak, te wymienione wyżej oferują podstawowe pakiety za:

 • Dreamhost: ponad $200/rok
 • WP-Engine: $420/rok
 • Pagely: $300/…miesiąc!

Więc ceny mówią same za siebie. Ale tak jak ustaliliśmy wcześniej  – dostajemy platformę, która zbudowana jest w konkretnym celu, zamiast być one-size, uni-sex, czyli wszystko na jedno kopyto.

No to co wybrałem? Ano żadne z powyższych. Krzysiek Kotkowicz prowadzi firmę AngryBytes, gdzie zajmuje się administrowaniem serwerami, ale również… tak! Hostowaniem WordPressa!

Ponieważ hostuje się u niego kilku naprawdę lubianych przeze mnie blogerów, postanowiłem dołączyć do tego zacnego grona.

A, ważne: w AngryBytes zarządzany hosting kosztuje raptem $50/rok (199zł) a efekty – jak widać na załączonym obrazku. Mniam!

UPDATE: zaraz po opublikowaniu tego wpisu Szef Wszystkich Szefów w AngryBytes przygotował kod na wszystkie pakiety zarządzanego WordPressa:

-10% z kodem ODLUDWIKA 

(Komentarz do powyższej aktualizacji: to jest obsługa klienta, nie? :)))  )

Po drugie: CDN

Problem z hostingiem – nawet super szybkim i zlokalizowanym blisko nas – jest taki, że to jest tylko jeden serwer. I o ile nowe treści – pisane przez nas teksty, dodawane przez Czytelników komentarze – powinny być z niego serwowane, o tyle zdjęcia, stałe elementy layoutu, ikonki, emotki, skrypty, etc – to zajmuje strasznie dużo czasu i transferu.

A użytkownik, który musi czekać na załadowanie się strony to nie jest zadowolony użytkownik.

Dlatego wymyślono CDN – Content Delivery Network, czyli w największym uogólnieniu sieć serwerów, która będzie dostarczać statyczne treści, z których składa się Twój blog. Co więcej, jako, że jest to sieć, to te serwery są rozsiane po świecie i dlatego bardzo szybko prześlą te obrazki, skrypty, ikonki prosto do przeglądarki Czytelnika.

Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest CloudFlare, które pewnie zdarzyło Ci się już kiedyś gdzieś widzieć. Ja sam korzystam z KeyCDN ze względu na dużo korzystniejszy (jak na moje potrzeby) cennik i ekstremalną łatwość w konfiguracji. Całość zajęła mi z 15 minut, w tym zaparzenie sobie świeżej kawy z niezmielonych wcześniej ziaren.

Poważnie, to jest temat, którego (mam wrażenie) wielu samodzielnych blogerów się boi a całość sprowadza się do:

 1. Rejestracji z tego linka (dostaniesz z niego 250GB bezpłatnego ruchu do przetestowania usługi)
 2. Wybraniu swojej nazwy
 3. Zainstalowaniu wtyczki CDN Enabler
 4. Podaniu w niej swojej i klucza dostępu
 5. Voilà, nie ma nawet punktu piątego!

Czyli mamy już szybki hosting + CDN, który będzie dostarczał to co statyczne. Tylko co jest statyczne?

Po trzecie: Minifikacja

Uwielbiam to słowo. Nie wiem czemu, ale po prostu jest… nie mam innego określenia niż to, z którego nader często korzysta moja małżonka: słodziaszne!

Żarty na bok. Jeśli masz te statyczne treści, to z reguły jest ich od groma. Czyli developer piszący theme/template/layout (zwał jak zwał) Twojego WordPressa, użył kilku plików CSS, każdy z pluginów powołuje się pewnie na jakąś bibliotekę JS, a co za tym idzie cały proces wydłuża się w nieskończoność.

Minifikacja kodu polega na tym, aby pozbyć się redundantnych, zbędnych linii kodu. Nie tylko tych, które się powtarzają, ale też absolutnie wszystkich spacji, tabulatorów itp. A najlepiej, zamiast mieć to wszystko w pięćdziesięciu plikach, zróbmy z tego jeden plik. Wiadomo – ściągnięcie jednego większego będzie łatwiejsze dla przeglądarki, niż ściągnięcie 50 mikroskopijnych pliczków, z których połowa jest do niczego.

Tutaj również mamy różne wtyczki – najintensywniej testowałem dwie: Fast Velocity Minify i Autooptimize. Finalnie wybrałem tę drugą, bo lepiej współpracuje z kolejnym punktem programu.

Protip: Wyszukiwarki cenią sobie kolejność w jakiej serwowane są jej treści. Warto więc podpytać developera lub jakiegoś eksperta, którego mamy pod ręką aby przygotował nam tzw Critical CSS czyli te najbardziej niezbędne zapisy stylu naszej strony, które pozwolą na uzyskanie czytelności zanim załaduje się wszystko inne. To temat nieco bardziej zaawansowany – nieszczególnie trudny w pojęciu, ale wymagający osobnego tekstu, żeby tutaj się nie rozdrabniać – jeśli chcesz, żebym to opisał – daj znać w komentarzach na dole.

Po czwarte: Cache

Ogólnie jest tak, że mamy silnik napisany w PHP. Otwarcie strony powoduje zaciągniecie danych z bazy MySQL. Magia serwera się dzieje, procesory szaleją, a WordPress spina treść Twoich artykułów, ze zdjęciami, które do niego uploadowałeś, z elementami menu, które tak skrzętnie poukładałaś i w efekcie wypluwa gotową stronę.

Czyli jakby to rozpisać na kroki, to mamy ich :

 1. [Ty, do swojej przeglądarki] Poproszę o stronę https://personaldevelopment.pl
 2. [Serwer AngryBytes]: Już przygotowuję, czekaj.
 3. [Ty]: Czekam
 4. [Serwer AngryBytes]: OK, trzymaj
 5. [Ty]: OK, ściągam

Niestety, ten trzeci krok jest dla Czytelnika najbardziej frustrujący, bo w zależności od złożoności Twojej strony i wydajności serwera (który z reguły nie spodziewa się, że ktoś go zapyta o przygotowanie jakiejś strony, bo po co), może on trwać długo.

Bardzo długo.

Zobacz:

Ten wskaźnik (nazywany TTFB, czyli czasem do pierwszego bajta danych) mówi o tym jak długo serwerowi zajmuje złożenie wszystkiego do kupy i wysłanie sensownej treści do Twojej przeglądarki. To zależy od wielu czynników – od tego ile masz treści na stronie, ile obrazków, ile różnych widgetów, karuzeli zdjęć z instagrama, etc.

A co by było gdybyśmy mogli powiedzieć WordPressowi hej ziomek, te artykuły są już napisane i opublikowane, weź mi je przygotuj w formie gotowej dla klienta, zebyś nie musiał ich montować od zera za każdym razem, co?” 

No i jak tak powiemy, to dzieje się magia, bo serwer jest przygotowany na Twoją żądzę czytania tekstów z bloga.

Jest oczywiście mnóstwo wtyczek do tego (WP Super Cache, Fastest Cache, etc). Ja wybrałem Cache Enabler, bo zamiast tworzyć cały ten cache lokalnie, wrzuca go od razu na naszego CDNa.

Efekt? o taki:

Całkowity czas oczekiwania na odpowiedź strony spadł z prawie 2,70 sekundy do 0,06 sekundy, czyli 98% krócej!!!

Po piąte: Test, test, test

Jest kilka narzędzi, sprawdzających techniczną jakość naszej strony:

PageSpeed Insights dla siadlak.com
PageSpeed Insights dla siadlak.com

Jest googlowy PageSpeed Insight.

Jest Pingdom Tools, z którego pochodzą screeny w poprzedniej sekcji.

Jest Webpage Test:

Webpage Test dla siadlak.com
Webpage Test dla siadlak.com

 

 

 

Moim ulubionym jest jednak GTMetrix, który zbiera to wszystko w całość i pozwala wyświetlić na jednej stronie – z różnych miejsc na świecie z różnych przeglądarek na różnych systemach operacyjnych:

Po szóste: dla kogo to robisz?

Na sam koniec, kiedy wiesz już doskonale jak sprawić, aby Twoja platforma była szybsza i łatwiejsza w odbiorze niż 90% wszystkich stron w internecie, chciałbym zostawić Cię z jedną myślą:

Wskaźniki wskaźnikami. Psychologia użytkownika internetu – owszem, jest ważna. Ale jeśli będziesz serwować świetną treść, to nawet jeśli nie będzie ona hostowana na najlepszej, najszybszej i najczytelniejszej platformie świata to i tak będzie OK. Bo słowa “dobra treść obroni się sama“, nie są puste.

Może powinienem to napisać na samym początku, ale założyłem, że masz świetną treść i wartość, z której mogą czerpać Twoi Czytelnicy, Widzowie i Słuchacze. I dlatego tu jesteś. Zostawię Cię z przykładem trzech fenomenalnych ludzi – blogerów, vlogerów, podcasterów, którzy mają fantastyczne wyniki biznesowe i brandingowe, ich strony są odwiedzane przez tysiące, dziesiątki bądź setki tysięcy użytkowników miesięcznie mimo, że ich platformy nie są doskonałe:

Mirek Burnejko i jego trzypoziomy.pl:

trzypoziomy.pl
trzypoziomy.pl

Michał Szafrański i jego finansowyninja.pl:

finansowyninja.pl
finansowyninja.pl

Bartek Popiel i jego liczysiewynik.pl:

liczysiewynik.pl
liczysiewynik.pl

Powyższe przykłady wskazują jednoznacznie: dobry kontent obroni się sam. Choćby nie wiem co!


Tags

technologie, wizerunek, wordpress


You may also like

Zapiski Rodzicielskie
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Direct Your Visitors to a Clear Action at the Bottom of the Page

>