May 30

Uzależnieni od Gmaila

Gmail. Skrzynka, która odmieniła nasze podejście do poczty elektronicznej. Skrzynka, która w bardzo wielu przypadkach jest otwarta przez cały czas kiedy korzystamy z komputera i nieprzerwanie powiadamia nas o nowych wiadomościach.

Dan Kennedy, w swojej książce “Time Management for Entrepreneurs” opisuje Trzecią Prawdę Czasu. Zasada jest prosta.

If they can’t find you, they can’t interrupt you.

Logiczne, nieprawdaż? 🙂

Podczas rozmów z wieloma młodymi ludźmi (z kręgów akademickich czy biznesowych), daje się zauważyć wielu z nich, poprzez stałą “dostępność” podnieść swoją “atrakcyjność”  zawodową i socjalną. Zapytałem też o to kilku znajomych w formie szybkiej ankiety. Oto jakie wyniki otrzymaliśmy:

poll_inbox95% ankietowanych (ankieta została przeprowadzona na użytkownikach znanej sieci microbloggingowej, więc nie jest to próba w pełni reprezentatywna) sprawdza pocztę częściej niż raz na godzinę!

Dlatego ten krótki wpis chciałbym zakończyć pytaniem, na które możemy sobie odpowiedzieć w zaciszu własnych myśli (choć podzielenie się tą odpowiedzią z innymi Czytelnikami tego blogu może stanowić zaczątek dość ciekawej dyskusji 🙂 )

Ile razy w ciągu dnia otrzymujesz email, który jest tak time-sensitive, że dwugodzinne opóźnienie w odpisaniu na niego mogłoby zakończyć się znaczną stratą materialną lub emocjonalną?


Tags

czas, jakość życia, motywacja, rozwój


You may also like

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Zapiski Rodzicielskie

Zapiski Rodzicielskie
 • @Bartek

  Spróbuj raz jeszcze – pozbycie się tego uzależnienia przynosi naprawdę niezłą różnicę w postaci wolnego czasu 🙂

  A co do postów – no worries – miałem teraz dość intensywny okres kończenia istotnego projektu, a doświadczeniami z jego realizacji nie omieszkam się z Wami podzielić.

  Pozdrawiam serdecznie
  Ludwik

 • W sumie mógłbym napisać że mam cały czas pocztę włączoną – MS Outlook jest wspaniałym narzędziem. Tylko czy Twoje pytanie dotyczy osób pracujących? Bo wiele osób po prostu ponad połowe czasu spędza nad mailami. Musisz poprawić te ankietę 😛

  • @Oleg

   Oczywiście, dlaczego miałbym gorzej traktować ludzi pracujących? 🙂
   Wszystko można optymalizować – nawet jeśli większość Twoich obowiązków jest związana z obsługą poczty. (patrz: encyklopedyczny już przykład Tima Ferrissa)

   Pozdrawiam serdecznie
   Ludwik

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Use this Bottom Section to Promote Your Offer

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim 

  >