June 11

Ratowanie Windows

2  comments

Microsoft WindowsZdarzają się sytuacje, w których nie dość, że musisz skorzystać z oprogramowania napisanego dla Windows, to jeszcze sam system musisz po drodze uratować. Tworząc publikację DVD dla Collegium Cantorum, używam zamkniętego softu do obróbki video. Oczywiście większość partycji na 200GB dyskach działa na ext3, a NTFS, to raptem ~10% całości. Przy takiej zabawie potrzeba jednak trochę miejsca (tym bardziej, że publikacja będzie dwupłytowa, a zawarte na niej filmy mam nadzieję zamknąć w niecałych 8 godzinach). Znalazłem na dysku trochę wolnego miejsca, niezajętego dotychczas przez żadną partycję – +/- 30GB. Powinno wystarczyć. My Computer -> Manage -> Disk Management. Voila! Oczywiście, przy okazji dodawania do projektu kolejnych plików *.mpeg coś tam się zadziało i system zaczął się potwornie mulić (niestety, widać, że to nie Arch). No to restart…

A po restarcie

GRUB loading...
Error 17.

Brzmi znajomo, nieprawdaż? W takiej sytuacji (czyli kiedy mieszają się partycje) odpala się pierwsze z brzegu LiveCD i reinstaluje GRUBa w MBR’ze. Teraz jednak jest 1:54, a priorytetowym zadaniem jest płytka DVD. Płytka obrabiana w Windows. Jak przywrócić dostęp do partycji NTFS, tak aby systemWindows mógł wstać?

Metoda “na barbarzyńcę”

Step-by-step HOWTO, czyli jak uruchomić Windowsa:
Potrzebny jest tylko oryginalny nośnik instalacyjny (to nie jest żart! 😉 ) i klawiatura: po załadowaniu instalatora Windows interesuje nas literka “R” czyli System Recovery. Po zalogowaniu do konsoli (po podaniu hasła Administratora) nadpisujemy MBR:

C:WINDOWS> fixmbr

a potem dla pewności dodajemy wpis do bootloadera:

C:WINDOWS> bootcfg /rebuild

Na koniec jeszcze reset, sil vous plait!

Tym oto magicznym sposobem wyrzuciliśmy przyjaznego GBURa przez Okno. Przykre, ale skuteczne.

[tags]windows, mbr, recovery[/tags]


Tags


You may also like

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Zapiski Rodzicielskie

Zapiski Rodzicielskie
 • Można też zastosować komendy fixmbra potem fixboot oczywiście pod warunkiem, że mamy płytkę instalacyjną Windows 2000/XP/Vista i uruchomimy system w trybie konsoli naprawczej.

 • @Krystek

  Jaka jest różnica między fixboot a bootcfg /rebiuld ?
  Po za tym trzeba sprawdzić które wersje Windows Vista posiadają konsolke, bo w przypadku XP dysponuje nią tylko wersja Professional.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Use this Bottom Section to Promote Your Offer

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim 

  >