Dziś będzie nieco bardziej technicznie. Krótko i treściwie, bo rzecz dotyczy Twojego bezpieczeństwa. A dokładnie Twojej prywatności. A już zupełnie dokładnie Twojego adresu zamieszkania i numeru karty kredytowej.
[alert type=”info]Ten tekst otwiera serię publikacji o podstawach bezpieczeństwa IT. Te teksty generalnie skierowane są do osób niezwiązanych z branżą IT, ale ceniących sobie swoją prywatność i bezpieczeństwo. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych częściach – kliknij tutaj. [/alert]
Nowoczesne przeglądarki mają bardzo wygodną funkcję autouzupełniania adresów i zapamiętywania haseł. O hasłach pewnie jeszcze porozmawiamy, ale dziś interesuje mnie to, żeby wiedzieć gdzie dokładnie mieszkasz. Nawet jeśli wszystko co robię to pytam Cię o imię i email, czyli podstawowe – nieszczególnie tajne – dane, które podajesz przy subskrypcji każdego newslettera.
Skoncentrujemy się tutaj na przeglądarce Chrome, z dwóch powodów. To jest moja ulubiona przeglądarka – dlatego opublikowałem już dwa teksty o wtyczkach rozszerzających jej możliwości: 5 najważniejszych wtyczek do Google Chrome oraz sequel tego artykułu. Istnieje też ponad pięćdziesięciopięcioprocentowe prawdopodobieństwo, że jest to też Twoja ulubiona przeglądarka. A to dlatego, że ponad 55% Czytelników siadlak.com używa właśnie Chrome odwiedzając tę stronę.
Wymieniony tutaj Google Chrome jak każdy z jej konkurentów oferuje funkcję zapamiętywania adresów. Ta funkcja uaktywnia się podczas wypełniania pierwszego formularza, w którym podajesz adres. Na przykład składając zamówienie w sklepie internetowym z dostawą do domu. Chrome zapamiętuje Twoje dane i trzyma je w swoich ustawieniach. O tak:
Co więcej, jeśli robisz zakupy wybierając kartę płatniczą jako formę płatności, Twoja przeglądarka będzie chciała ułatwić Ci życie i numer karty również zapamięta:
Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w bardzo prosty sposób można te dane ukraść. Fiński programista Viljami Kuosmanen opublikował na swoim GitHubie (repozytorium projektów programistycznych) prosty skrypt, który udowadnia niebezpieczeństwo korzystania z tej funkcji przeglądarki.
Skrypt jest niczym innym jak formularzem, który wypełniony przez użytkownika funkcją autouzupełniania, wpisuje w widoczne pola Twoje imię i adres email, ale posiada również pola ukryte – niewidoczne dla użytkownika, ale czytelne dla skryptu i autouzupełniane przez przeglądarkę!
Wygląda to dokładnie tak:
Jak widać powyżej, mimo tego, że użytkownik pozornie “auto-uzupełnił” tylko pola Imię i Email, to skrypt przechwycił wszystkie dane, które były wcześniej zapamiętane w przeglądarce, czyli
A nie przypominam sobie przecież, żeby ten formularz mówił, że będzie takie dane przechwytywał…
Zupełnie łatwo. Przejdź do ustawień Google Chrome wpisując chrome://settings w pasku adresu przeglądarki, przejdź do sekcji Ustawienia ⇒ Hasła i formularze po czym odznacz opcję “Włącz funkcję autouzupełniania, aby wypełniać formularze jednym kliknięciem.”
Dla pewności, możesz wejść jeszcze w ustawienia i samego autouzupełniania i skasować wszystkie wartości, jakie dotychczas zapamiętała Twoja przeglądarka.
Zasada jest prosta:
Przyjmij, że im wygodniejsze jest rozwiązanie, tym bardziej prawdopodobne jest, że jest mało bezpieczne.
W następnej części porozmawiamy jednak o takim rozwiązaniu, które daje wygodę zapamiętywania haseł, a jednocześnie jest praktycznie nie-do-złamania.
Get prepared for a wild craigslist gay hookupCraigslist is a fantastic resource for finding hookups.…
In today's interconnected world, pupil communities play a pivotal role fit scholastic and individual experiences.These…
The pros and cons of numerous cougar dating platformsThere are a variety of cougar dating…
Meet neighborhood mature ladies in fort worthIf you're looking for a mature woman to generally…
What do older females offer that more youthful females do not?do you consider that older…
Grace Yee, Senior Director of Ethical Innovation AI Ethics and Accessibility at Adobe Interview Series…
View Comments