April 20

Czas na seans

Na jednej z podstron tego blogu możesz znaleźć listę dobrych książek które właśnie czytam. Skoro mamy już taką listę, przyda się również kilka pozycji filmowych, które są naprawdę dobre i stanowią niezłą umysłową pożywkę w kontekście poruszanej tu tematyki.

Lista nie jest ułożona wg żadnego określonego klucza ani kolejności. To w jaki sposób odbieramy dany film zależy z pewnością od naszego nastroju i poszukiwanych wartości.

Pay it forward poster

Pay it forward

Mimo, że ta lista nie ma określonej kolejności – ten film znajduje się na jej szczycie. Młody chłopiec odkrywa zasadę “podaj dalej” i chce ją wykorzystać by zmienić otaczający nas świat.

The Bucket List poster

The Bucket List

Jeśli jeszcze nie żyjesz tak jak naprawdę tego chcesz – kiedy przyjdzie czas by zacząć? Polecam post Alexa Barszczewskiego zainspirowany tym filmem.

Kung Fu Panda poster

Kung Fu Panda

Sztuka osiągania tego co jest dla nas najważniejsze i Tao Te Ching w najlepszym wydaniu. Cytując mistrza Oogway: “Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present.”

Hitch poster

Hitch

Na pierwszy rzut oka film o podrywaniu, który jednak zawiera wiele ważnych wskazówek n/t naszego zachowania i bardzo ważne motto: “Life is not the amount of breaths you take, it’s the moments that take your breath away.”

Fight Club poster

Fight Club

Film o wewnętrznej przemianie i oderwaniu się od “rzeczy” w które obrastamy. I wbrew pozorom – to nie jest film o walce na pięści 🙂 Tyler Durden: “It’s only after we’ve lost everything that we’re free to do anything. “

Into the wild poster

Into the wild

Kolejny film, który pokazuje jak bardzo jesteśmy przywiązani do rzeczy które ciągle i nieprzerwanie kupujemy. Tutaj jednak obraz radzenia sobie z tą kwestią jest przedstawiony z zupełnie innej perspektywy. Wiele dobrych przemyśleń i bardzo istotna pointa: “Happiness only real when shared.”

American Beauty poster

American Beauty

Mimo, że jest to jeden z najstarszych filmów tej listy, łączy on w sobie wiele ważnych wartości przestawiając ostatni rok życia Lestera Burnhama, który w ten sposób opisuje swoje dotychczasowe życie: “I feel like I’ve been in a coma for the past twenty years. And I’m just now waking up.”

To jest moja lista 7 ważnych filmów, które mogą nas wiele nauczyć. Niemniej, z chęcią obejrzę kolejne – jeśli tylko polecisz mi je w komentarzach 🙂


Tags

doskonalenie, filmy, jakość życia, relacje, rozwój, silna wola, sukces


You may also like

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Budowanie więzi: Wspólne przeżywanie emocji

Zapiski Rodzicielskie

Zapiski Rodzicielskie
 • Bardzo ładna lista. ‘The bucket list’, ‘Into the wild’ oraz ‘Kung Fu Panda’ znajdują się również na mojej liście. Od siebie dorzuciłbym tutaj równie ciekawy jak i zwariowany Yes Man oraz spokojniejszy i dający wiele przemyśleń Paceful Warrior

  O ‘Pay it forward’ przypomniałeś mi tym postem.. Oglądałem go bardzo dawno ale z chęcią obejrzę ponownie 😉

 • @Krzysztof
  Faktycznie, Peaceful Warrior to również świetny film. Yes Man wypożyczyłem wczoraj i nie omieszkam go obejrzeć, skoro go polecasz 🙂

  Pozdrawiam serdecznie
  Ludwik

 • Dobry wieczór

  Zawsze słyszałam dobre opinie o “Into The Wild”, jednak nie miałam okazji obejrzeć. Czas “znaleźć” i obejrzeć. Podpisuję się co do reszty i polecam film:
  A River Runs Through It, The Basketball Diaries oraz Butterfly Effect
  Specyficzny charakter filmów nie każdemu może się spodobać, jednak warto chociażby wyrobić sobie zdanie. Porównując nasze życie do życia bohaterów często zaczynamy bardziej doceniać to co mamy, odkrywamy na nowo wartość każdej spokojnej chwili spędzanej “dla siebie”.
  Twórców Disneya natomiast: Tuck Everlasting: film pozornie prosty, jednak magiczny, przedstawiony w formie opowiadania (klimat, muzyka), o marzeniu człowieka: nieśmiertelności. Tu z kolei zdajemy sobie sprawę, że każdy dzień jest prezentem. Nie warto czekać z najlepszym do ostatniej chwili.
  I ostatnie trzy, które również zapadły głęboko w pamięci, znane z niekonwencjonalnej fabuły i ciekawych zdjęć oraz myśli przewodniej:
  Chocolat o tym, że trzeba koniecznie iść za głosem serca, instynktem, i nie przejmować się chwilowymi przeciwnościami losu, Le fabuleux destin d’Amélie Poulain oraz Legends of the Fall.
  Filmy z kobiecego punktu widzenia.
  Pozdrawiam, Agnieszka.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Use this Bottom Section to Promote Your Offer

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim 

  >